Etkili Zayıflama İçin Öneriler

by admin .

Zayıflamak ve  kilo vermek günümüzün modern toplumunda gittikçe yaygınlaşan, yaşam standartlarını düşüren obezite hastalığının bunaltıcı etkilerinden kurtulmak için çareler arayan insanların sık sık kullandığı ve duymaktan hoşlandığı iki küçük sözcüktür.

Zayıflamak aşırı kilolardan kurtulmak yaşam kalitemizi arttırdığı gibi özgüvenimizi yeniden kazanmamıza yardım eder. Etkili zayıflama için öncelikle bilinçaltımıza kadar uzanan belki de farkında olmadığımız ve yaşamımızı yönlendiren kemikleşmiş düşünceleri yeniden mercek altına almakla mümkün olabilir.

Ne demek istiyoruz?

Zayıflamak istediğini söyleyen ya da bu durumu çağrıştıran sözcükleri  duyunca gözleri parıldayan milyonlarca aşırı kilolu insan neden zayıflayamıyor?

Bu insanların tek sorunu gerçek manada kilo vermek/ zayıflamak istemiyor olmalarıdır. Bu iddialı cümlemizin bilinçaltına kadar uzanan köklü bir uzantısı var.

Diyet programlarını uygulayan ve birkaç kilo verdikten sonra diyet programını çeşitli bahanelerle terk eden insan sayısı az değildir.

zayıflamak için diyet

Öğrenilmiş çaresizlik kavramını duydunuz mu?

Elinizden geldiği halde karşılaştığınız olumsuz bir durumu düzeltmeyerek öylece bakakalmak. İşte bu durum öğrenilmiş çaresizlik kavramının ta kendisidir. Kilo vermek için yapabileceğimiz birçok şey olmasına rağmen; ağır kiloları taşımayı seçenlerin durumu da öğrenilmiş çaresizliğin bir başka ifadesidir. Olumsuzluklar birer problemdir ve aşırı kilolu olmak da büyük bir problemdir. Bu problemle yaşamayı kabullenmek ise öğrenilmiş çaresizliktir. “ Ben zaten küçüklüğümden beri kiloluyum!” cümlesini kullanan bir insan kilolu olmayı kabullenen ve bu olumsuz durumu desteklemek için yol arayan bir insandır. “Su içsem yarıyor!” cümlesi de aynı şekilde bulunulan durumu kabullenmek ve bunun mantık düzleminde kabul edilebilir bir açıklamasını kendilerince bulan kişilerin sarf ettiği bir cümledir. Kişi bir çıkmaz içindedir ve bu durumu düzletecek gücü kendisinde bulamamaktadır. Durumu kurtarmak için de mantıklı olmaya yakın ve kendi durumunu onaylayan hatta onu rahatlatan ifadeler kullanır. Durumu düzeltmek için çaba sarf etmek yerine bahaneler üretme kolay yolunu seçen insan için hiçbir zayıflama programı işe yaramayacaktır.

Düşüncelerinizi değiştirin, hayatınız değişsin!

Düşünceleri değiştirmek; hayatı değiştirmek demektir. Aşırı kilolu bir insan “ ben zaten doğuştan kiloluyum!” cümlesinin arkasına saklanmak yerine; “fazla kiloları neden gereksiz yere taşıyorum?” sorusunu sormalıdır. Hem de sadece kendine sormalıdır. Cevap ve yardım dışarıdan değil içeriden gelir. Tıpkı çözümsüzlüğün de içerden geldiği gibi…

Telkinler; kemikleşmiş ön yargıları kıran güçlü dalgalardır. Pozitif telkinler öğrenilmiş çaresizliği kırabilir. Öğrenilmiş çaresizlik kırıldıktan sonra hızlıca normal kiloya varmak mümkün olacaktır.

Başarı Hikayeleri

Zayıflamak ve kilo vermek konusunda elma diyeti yaparak başarı elde etmiş insanların başarı hikayeleri ile dolu bir arşiv hazırlayarak sürekli bu hikayelerden beslenmek de motivasyonu güçlendirecektir. Elma diyeti yapanlar diyor ki; “Bir kişi başarmışsa herkes başarabilir!”. Bu cümle kesinlikle doğru bir cümledir. Kilo vermek ve zayıflamak isteyen ve iradesini ortaya koyarak engelleri kolayca aşan bir insanı sizden üstün yapan şey; azim ve kararlılığıdır. Bu güç sizde de aynı şekilde var. Sizin sorununuz; bu gücü kullanmamanızdır. Pekiyi neden bu gücü kullanmak istemiyorsunuz? Bulunduğunuz duruma alıştınız ve böyle kalmasını istiyorsunuz.

Her şey istemekle başlar!

İstemeyi bilmek de bir yetenektir. Söz gelimi filan arabayı filan evi istiyorum diyen binlerce insanla karşılaşmış olabilirsiniz. Fakat bu insanlar hiçbir zaman bu isteklerinde gerçekten ciddi değildirler. Sadece boş bir lakırdı kullanıyorlar o kadar… “Zayıflamak istiyorum!” cümlesini sürekli dile getirdiği halde bir türlü zayıflamayan insanların durumu da aynıdır. Bu insanlar istemeyi istemiyorlar!..

 Gerçekten istemek ile istemek arasındaki derin uçurumun farkında değildirler.

Kilo vermeyi ve zayıflamayı gerçekten isteyen her insan istisnasız olarak bunu başarabilir. İç dünyasına dönerek onu öğrenilmiş çaresizlik çıkmazına iten nedenleri araştırmak bulmak ve pozitif telkinlerle bu olumsuzluğu kırmak mümkündür.