Vücut Geliştirme Beslenme Programı Özellikleri

by admin .

Hangi spor dalı olursa olsun o spora başlamadan önce, yapacağınız sporun egzersizlerine ve uygulamalarına uygun bir beslenme programı oluşturmanız gerekir. Vücut geliştirme sporunda da aynı şey geçerlidir. Doğru bir beslenme programı takip etmezseniz yaptığınız egzersiz ve antrenmanların hiçbir ehemmiyeti olmayacaktır. Ayrıca fazla kilosu olan insanların yağ yakımını hızlandırması ve fit bir vücuda sahip olması için venüs diyetini tavsiye edebiliriz. 

 

Kas gelişimi üzerine farklı birçok beslenme programı bulunmaktadır. Ancak temel prensibiniz, kaslarınızın gelişimi için size gerekli olan besin maddelerini (protein, karbonhidrat, yağ gibi) doğru zamanda ve doğru oranda almanızdır.

 

Vücut geliştirme yapanların beslenme programında en önemli olan şey; Hedefledikleri vücut şekli için hangi besinlere ihtiyaçları var, hangilerinden uzak durmaları gerekiyor bunları çok iyi tespit edebiliyor olmalarıdır.

 

Vücut geliştirme egzersizlerine başlamadan önce beslenme programınızı mutlaka oluşturun. Bu beslenme programını oluştururken de dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz;

 

  • Kişinin Vücut Ağırlığı

 

Kişinin egzersizlere başlamadan önceki kilosu baz alınır. Gün içinde alınması gereken besin maddelerindeki öğelerin miktarını belirlemede en önemli faktördür. Vücut geliştirme yapanlar özellikle de yeni başlayanlar her bir kilosuna karşılık minimum 2,5-3 gram arası protein almalı. Diğer yandan da etkili kaslara sahip olmak için yine her bir kilosuna karşılık ortalama 40-45 kalori almalı.

 vücut geliştirme

  • Antrenmandan Önce ve Sonra Alınması Gereken Besinler

Antrenman sırasında enerji harcanacağı için yeterli miktarda enerji ile egzersizlere başlamak gerekir. Çalışmaya başlamadan hemen önce karbonhidrat , kana yavaş yavaş karışacak meyve suyu veya protein tozu alabilirsiniz. Karbonhidrat enerji sağlar, protein ise kas yapısını oluşturan temel öğedir.  Egzersiz öncesi uyarıcı etkisi olduğundan kahve içmek de iyi gelebilir.

 

Egzersizlerden hemen sonra ise, kaslarınız amino asitlere ihtiyaç duyacağından dolayı

kana hemen karışacak su ve protein tozu almanızı tavsiye edebiliriz.

 

 

  • Tüketimi Kesinlikle Yasak Olan Besinler

 

Bazı besin maddeleri egzersizlerden elde ettiğiniz faydaları tamamen yok eder ya da azalmasına neden olur. Bu nedenle vücut geliştirme programınız dahilinde bu besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Alkollü ve gazlı içecekler, üç beyaz diye adlandırılan tuz-şeker-un bu besinler içindedir.

 

 

  • Sınırsız Tüketilebilecek Besinler

 

Bu program dahilinde bazı besinlere sınır konulmaz. Bu besinlerden bol miktarda sınırsız tüketebilirsiniz. Bunlar, sebze ve salata çeşitleridir.

 

  • Su Tüketimi

Vücut geliştirme programında suyun yeri çok önemlidir. Özellikle antrenman esnasında mutlaka su tüketmelisiniz. Diğer zamanlarda da aynı şekilde bol miktarda tüketmeye önem vermelisiniz.

 

  • Tükettiğiniz Yiyecek ve İçeceklerdeki Besin Öğeleri

 

Bilinçli bir sporcu ne yediğinin farkında olmalı, tükettiği yiyecekler besin öğesi olarak neyi ne kadar içeriyor bunu bilmeli ve beslenme programına sadık kalarak beslenmesini gerçekleştirmeli.

Kas gelişiminde proteinlerin önemli bir yeri olduğundan bahsetmiştik. Protein açısından zengin olan besinler ise, genellikle hayvansal gıdalardır. Kırmızı et, tavuk, her türlü süt ürünü, yumurta, balık, hindi gibi. Beslenme programınızı hazırlarken bunları da unutmamak gerekiyor.

 

  • Öğün Sayısı ve Açlık

 

Beslenme programınızda önemli olan faktörlerden birisi de programa dahil edeceğiniz öğün sayısı ve açlık etkisidir. Genellikle kilo verme programlarında uygulanan, günlük alınması gereken kaloriyi 2-3 defada almak aynı şekilde burada da karşımıza çıkıyor. Vücut geliştirme yapanlar öğün sayılarına önem vermeli. Öğün sayısı sık olmalı ve aç kalınmamaya dikkat edilmeli aksi halde kas kaybı yaşayabilirsiniz. Öğünleriniz sık olursa enerjiniz daimi olacaktır. Günün her saatinde kendinizi dinç hissedeceksiniz. 

 

Vücut geliştirme sporu yapacak olanların beslenme programlarını oluştururken yukarıda bahsettiğimiz faktörlere dikkat etmesi, yapacakları spordan elde edecekleri sonuç ile doğru orantılı olacaktır.