Düğün fotoğrafçılarının işi nedir ve ne yaparlar?

by admin .

Günümüzde sıklıkla görmekte olduğumuz düğün fotoğrafçıları, profesyonel olarak fotoğraf ile uğraşan ve genellikle dış çekim yapan insanlardır. Düğün, nişan, sünnet törenleri gibi özel zamanlardan önce geleneksel olarak hazırlanan albümlerin oluşturulması, tasarlanması ve o günlerin özenle hatırlanması için seçilen kişilerdir. Bugünlerden biraz daha geriye doğru gittiğimiz zaman görmeye alışkın olduğumuz stüdyo fotoğraflarından ziyade özel istanbul düğün fotoğrafçısı olarak sadece düğün üzerine çalışmalar yapan ve özellikle daha sıra dışı olan bölgelerde çekim yapan, profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraşan kişilerdir. Stüdyo fotoğraflarında yer alan sıradanlık ve birbirinin benzeri haline gelmiş olan gelin damat pozlarına yeni bir hareket ve de aynı zamanda farklılık getirmek için başlayan bu akımdan günümüzdeki birçok düğün sahibi tarafından tercih edilmektedir.

gelin

Daha eski zamanlarda trend haline gelen düğün fotoğrafları artık günümüzde daha da profesyonel kişiler olan fotoğrafçılar tarafından ışığın ve mekânın verimli kullanılmasıyla ilgili olarak bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilere görsel bir şölen sunma konusunda sınır tanımıyor. Özellikle son bir yıl içerisinde hızla gelişen sektör her geçen gün daha farklı pozlarla sürdürülmektedir. Eski mekanların tanınmasıyla başlayan akımdan yaralanarak ortaya çıkan albümlerin şehirlere oranla farklı fiyatlarda ve sunulan hizmet çeşidine göre değişmesine ek olarak, kullanılan objektif ve bu sektörde isim yapmış kişilerin çekim teknikleri ve gösterdikleri emeğe göre değişmektedir. Genellikle gündüz çekimlerinden oluşan bu çekimlerde biraz önce de bahsettiğimiz gibi gelin ve damadı daha da doğal bir ortamda, natürel ışık altında, makyaj ve kıyafetlerindeki ışıltı ve zarafeti göstermek adına yapılmaktadır. Tabii ki de yapılan çekimlerin ardından elde edilen fotoğraflar yine bir takım rötuşlar geçirdikten sonra bugün birçok yeni evlenen veya düğün sahibi çiftin ellerinde gördüğümüz hale gelmektedir.

Son dönemlerde özellikle düğün salonları, kır düğünleri gibi değişik konseptlere göre uygulanan ve yeni bir trend olan düğün fotoğrafçılığının yanı sıra verilen hizmetlerin başında, orijinal mekan seçimi, sıra dışı çekim teknikleri, çekimler sırasında filtre uygulamaları, konsept olarak bütünlük, çekim yerindeki hava şartları ve ulaşım için özel kuaför, makyöz ve özel taşıma gibi farklı seçenekler sayılabilir. Son zamanlarda özellikle yaz düğünlerinde görmeye alışkın olduğumuz düğün fotoğraf albümlerinin bu güzel fotoğrafçılarını bir kez daha kutlayarak yeni akımları merakla bekliyoruz.